Blog strażnika

Historia jednego kosza_6Pierwsze zdjęcie przedstawia wiklinowy kosz na śmieci stojący przy Przystani Wędkarskiej Różanka wiosną tego roku. Ostatnie zrobione jest tydzień temu. Zero photoshopa W ciągu jednego roku kosz wypuścił 4 metrowe gałęzie. Nawet jeżeli kiedykolwiek zniknie zostanie po nim drzewo, które może żyć nawet 200 lat !

Jeszcze trochę o koszach na śmieci_1W tym roku mieliśmy więcej szczęścia, pogoda była łaskawa i mogliśmy wyplatać kosze w "komfortowych" warunkach przy temperaturze około zero stopni. Ta praca w rocznym projekcie Budżetu Partycypacyjnego zaplanowana była na wczesną wiosnę, wtedy spokojnie zaopatrzylibyśmy się w wiklinę i w wiosennym słońcu wyplatali kosze. Jednak Dzielnica Mokotów tak samo jak w latach ubiegłych podpisała z nami umowę z półrocznym opóźnieniem. Chcąc wykonać to zadanie trzeba czekać aż przyjdą przymrozki, liście opadną z drzew, dopiero pozyskiwać wiklinę i spieszyć się z wykonaniem pracy zanim zamarznie ziemia.

Nowe kosze_7Meldujemy, że nad Jeziorkiem stanęło 48 nowych koszy wiklinowych. Inspirowane dawnymi pułapkami na ryby - wiraszkami, tym razem przeznaczone do wyłapywania śmieci. Autorski pomysł Przemka Paska, który już od dwóch lat bardzo fajnie sprawdza się nad Jeziorkiem (pod warunkiem oczywiście, ze kosze są regularnie opróżniane). Kosze osadzone na żywokołach wierzbowych - rosną i nawet w razie zniszczenia mają możliwość przeistoczenia się w piękne drzewa. Teraz jest ich więcej.

Serce Jeziorka_1W drugiej połowie października 2016 roku rozpoczęliśmy naprawianie plaży. Naiwnie sądziliśmy, że to działanie potrwa nie dłużej niż 2 tygodnie, że raz dwa zapleciemy wiklinową kratownicę, wysypiemy 100 ton piachu i będzie gotowa - nowa, piękna plaża.

Po prawie 2 miesiącach mozolnej pracy zaplatania skarpy wikliną, wykonaliśmy 1000 m2 materaca faszynowego o grubości ok 0,5 m. Do wiązania tej ubezpieczającej przed osuwaniem się skarpy konstrukcji zużyliśmy 10 km sznurka jutowego. Spękane od mrozu i sznurka ręce, ludzie z Brygady Czerniakowskiej leczyli jeszcze przez długie tygodnie. Kto tego nie widział na własne oczy, nie uwierzy co kryje się pod grubą warstwą piachu. Grubą, bo ostatecznie na plaży wylądowało 600 ton piasku (dzięki wsparciu finansowemu firmy Carlsberg Polska), a nie jak pierwotnie zakładaliśmy w projekcie - 100 ton.

Sadzenie drzew_8Wolontariusze nie ustają w pracach nad Jeziorkiem Czerniakowskim. W miniony czwartek, duża - 40 osobowa grupa pracowników firmy SUEZ Polska posadziła na terenie Rezerwatu przy ul. Jeziornej blisko 100 sztuk sadzonek lip i grabów. Praca nie była łatwa, żeby wykopać dołek, najpierw trzeba było przebić się przez 60 cm warstwę gruzu. Łopaty się gięły, ale udało się !!! Drzewka zostały zasilone nową ziemią i opakowane w wiklinowe osłonki, które jeszcze wzmocnione będą chroniły sadzonki przed psami. Bardzo dziękujemy firmie SUEZ Polska i uroczej dziewczynce Biance, która widząc naszą akcję pojawiła się z własnym szpadlem i ochoczo zabrała się do pracy. Teraz bardzo prosimy dobrych ludzi o opiekę nad sadzonkami, żeby mogły przeżyć będą potrzebowały dużo wody. Pomóżcie nam je napoić. Dziękujemy

Pracowity dzień dla Rezerwatu_16Następny pracowity dzień dla Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, mimo siąpiącego deszczu kolejna grupa sprzątała śmieci i sadziła witki wierzbowe. Dziękujemy wolontariuszom z firmy NIELSEN Polska !!! Bobry będą miały co jeść nad Jeziorkiem do końca świata

Floryda dla Jeziorka_10Dzisiaj liczna grupa wolontariuszy Gap Medics - studentów medycyny z Floryda USA obsadziła brzegi Jeziorka witkami wierzbowymi. Za parę lat to będą całkiem pokaźne drzewa. You guys rock ! Thank you !

Dziki ryż_1Teraz będzie zagadka.
Co wyrasta spod lodu obok przystani Różanka nad Jeziorkiem Czerniakowskim? Osoby które udzielą prawidłowej odpowiedzi wezmą udział w losowaniu nagrody: ręcznie zrobionej osobiście przeze mnie, właśnie z tego co widać na zdjęciach
Przemek Pasek
Strażnik Jeziorka Czerniakowskiego

Chrząszcz brzmi w trzcinie?_1Nie to Brygada Czerniakowska demontuje stare i niebezpieczne pomosty z odpadów. Czego tam nie było... A gdy tylko rozmarznie ziemia zaczniemy montaż 50 nowych pomostów.
Przemek Pasek
-Kerownik Brygady
Działanie pt: Ścieżka dla Jeziorka Czerniakowskiego jest realizowane ze środków Budżetu Partycypacyjnego Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
-przy DUŻEJ pomocy firmy SUEZ Polska DZIĘKUJEMY!